SZYBKIE LINKI:

GA EEF w Polsce

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

07.10.2015

W dniu 14 października bieżącego roku w salach konferencyjnych warszawskiego  hotelu  Sobieski Radisson Blue odbędzie się coroczne Forum Sportowe i Walne Zebranie Europejskiej Federacji Jeździeckiej. Gospodarzem tego spotkania jest w tym roku Polski Związek Jeździecki. Do uczestnictwa w tym spotkaniu zgłosiło się 56 osób reprezentujących 27 europejskich federacji jeździeckich. Najbardziej „egzotycznym”  gościem będzie Pan Christopher John Hodson z Nowej Zelandii. Przybędzie on jako przedstawiciel nowo powstałej, kontynentalnej Federacji Australii i Nowej Zelandii, celem zapoznania się z pracą i strukturami EEF.

Przypominamy, iż idea Europejskiej Federacji Jeździeckiej powstała podczas spotkania przedstawicieli federacji narodowych naszego kontynentu w Antwerpii (Belgia) we wrześniu 2009 roku. Już pół roku później, w lutym 2010 roku w Warendorfie (Niemcy) 28 europejskich federacji narodowych przyjęło statut , podpisało deklarację członkowską i wybrało władze nowo powstałej organizacji. Pierwszym Sekretarzem Generalnym EEF został dzisiejszy prezydent FEI, Belg Ingmar de Vos.

Polski Związek Jeździecki należał do grupy inicjatorów i pierwszych założycieli tej organizacji. Bardzo aktywna praca i niezwykła charyzma ówczesnego Sekretarza Generalnego PZJ, ś. p. Michała Wróblewskiego nie pozostała niezauważona przez jego europejskich kolegów i został on wybrany do pierwszego zarządu EEF. Funkcję tą pełnił z powodzeniem aż do czasu swojej przedwczesnej śmierci w listopadzie 2011. Po blisko dwuletniej absencji polskiego przedstawiciela w swoich władzach, Walne Zebranie EEF we wrześniu 2013 roku przyjęło do swojego zarządu rekomendowanego przez zarząd PZJ Wojciecha Markowskiego. Jego wybór zatwierdzono wówczas przez aklamację. Powierzono mu prowadzenie spraw związanych z dyscypliną ujeżdżenia z której to funkcji wywiązywał się wzorowo, zyskując duże uznanie i szacunek swoich kolegów. Niestety, już w czasie ostatniego Walnego Zebrania EEF w Lizbonie (Portugalia) poczuł się źle i zmarł w styczniu 2015 roku, pozostawiając po sobie trudną do wypełnienia lukę zarówno w EEF jak i w PZJ.

Tegoroczne Walne Zebranie Europejskiej Federacji Jeździeckiej jest również zebraniem wyborczym. Po zmianie statutu, przyjętego podczas zeszłorocznego,  grudniowego Nadzwyczajnego Walnego Zebrania EEF w Baku, wybory do wolnych miejsc w zarządzie odbędą się na zasadzie tajnego głosowania. Na cztery miejsca zgłoszono ośmiu kandydatów. Wśród nich jest także nasz przedstawiciel, członek zarządu PZJ odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe, kolega Nemezjusz Kasztelan. Czy zostanie wybrany trudno dzisiaj przewidzieć. Po śmierci Michała Wróblewskiego, przejął w PZJ prowadzenie spraw międzynarodowych. Uczestniczył we wszystkich kolejnych zebraniach i konferencjach FEI i EEF, jest postacią dobrze znaną i lubianą w tych gremiach. Był inicjatorem i sygnatariuszem pierwszej umowy partnerskiej między Niemcami i Polską, a sformułowany przez niego tekst tej umowy posłużył do podpisania następnych z Litwą, Czechami i Słowacją. Dzięki także jego staraniom otwierają się stopniowo drzwi do startu polskich zawodników w dużych imprezach międzynarodowych.

> GA  Warszawa 14.10.2015