SZYBKIE LINKI:

Weekend w Poznaniu

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

09.12.2013

Za nami kolejna poznańska Cavaliada. Zawody obejrzało ponad 30 tysięcy widzów, którzy przez cztery dni dopingowali zawodnikom skoków przez przeszkody, powożenia i paraujeżdzenia. Zawodom towarzyszyły także liczne pokazy, programy edukacyjne i prezentacja koni polskiej hodowli z najlepszych stad i stadnin, które można było oglądać w Pawilonie Polskiej Hodowli.

W niedzielę, wypełniona po brzegi hala nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich zgromadziła tysiące sympatyków jeździectwa, którzy z różnych części Polski przyjechali do Poznania i z zapartym tchem obserwowali rywalizację 45 zawodników w finałowym konkursie Grand Prix pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego.

Zwyciężył reprezentant Niemiec Felix Hassmann na koniu Horse Gym's Balzaci, który  zaledwie o sześć setnych sekundy pokonał rywala z Danii Jana Vinckiera na koniu Emilie de Diamant A S. Trzecie miejsce zajął Norweg Dag Ove Kingsrod na koniu Dimaro V D Loosie Heide. Hassmann wygrał trzy z czterech konkurów zaliczanych do światowego rankingu, Speed and Music oraz konkurs dużej rundy kwalifikacyjny do grand prix i wyjechał z Poznania bogatszy o 63 000 złotych.

W finale średniej rundy, zaliczanym do  rankingu Longines wygrał reprezentant Szwecji Henrick von Eckermann na koniu Quibell 5. W pierwszej trójce znalazł się również Michel Hendrix (Holandia) oraz Kristaps Neretnikes z Łotwy.

Z kolei w pierwszej trójce finałowego konkursu małej rundy znaleźli się dwaj Polacy. Z najlepszym czasem, bez punktów karnych dwie fazy konkursu przejechał Leszek Gramza na koniu Badorette, zajmując tym samym pierwsze miejsce. Drugi był Andreas Erni ze Szwecji na koniu Oak Grove's Beyrouth, trzeci Paweł Jurkowski na Lord Leroy.

W zawodach CSIJ-A najlepszym juniorem okazał się Andrzej Opłatek. W Cavaliada Future -  konkursie dzieci na kucach, najlepsza była Sophie von Werner, która dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce jadąc na Fasolce.

Podczas Cavaliady poznaliśmy również najlepszego zawodnika pierwszej eliminacji Volkswagen Halowego Pucharu Polski. Jest nim Bartłomiej Kwiatek (SLKS Książ).

Cavaliada w Poznaniu niewątpliwie rozbudziła apetyty miłośników koni. Z pewnością wielu z nich spotka się już w marcu w Lublinie – na kolejnym przystanku Cavaliady Tour 2013/14 lub w Warszawie, gdzie odbędzie się Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

Tekst: Agnieszka Kopka (Polska Agencja Promocji Jeździectwa) na podstawie materiałów prasowych organizatora wydarzenia

Zdjęcia: Anna Pawlak (Świat Koni) i MTP (fotobueno)