SZYBKIE LINKI:

Propozycje odważnych zmian

Użyj klawiszy ← → by przeglądać treści

14.11.2015

W Puerto Rico w dniu 13.11.2015 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Miedzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Polskę reprezentował Nemezjusz Kasztelan - Członek Zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego.

Walne Zgromadzenie zostało zwołane celem dalszej dyskusji nad wprowadzeniem zmian formatu olimpijskich dyscyplin jeździeckich w kontekście przeobrażeń zachodzacych w światowym sporcie, a także celem zatwierdzenia szeregu zmian w przepisach.  

Przedyskutowano założenia programu "Olympic Agenda 2020" wdrażanego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i jego wpływ na organizacje olimpijskich kwalifikacji jeździeckich. Omówiono daleko idace zmiany, w tym kwestie oddzielenia olimpijskiej jeździeckiej rywalizacji indywidualnej i zespołowej oraz zredukowania liczby członków zespołów, co umożliwi szerszą reprezentację państw na IO.

Proponuje się, aby w Ujeżdżeniu w rywalizacji olimpijkiej było miejsce dla 15 trzyosobowych zespołów ( wszytkie trzy rezultaty wliczane do wyniku zespołu) i takiej samej liczby jeźdźców indywidualnych. Do rozważenia przedstawiono dwie propozycje. Pierwsza propozycja: Test 1 Grand Prix ( 60 par ), Test 2 Grand Prix Freestyle - Indywidualna Klasyfikacja ( 18 najlepszych z GP ) i  Test 3 Grand Special To Music - zespołowa klasyfikacja. Druga propozycja: Test 1 Grand Prix - klasyfikacja zespołowa i indywidualna, Test 2 Grand Prix Freestyle - dla 18 najlepszych par.

W Skokach przez przeszkody analogicznie przewiduje się współzawodnictwo 20 trzyosobowych zespołów ( wszytkie trzy rezultaty wliczane do wyniku zespołu) i 15 jeźdźców indywidualnych (po 1 reprezentancie Narodowego Komitetu Olimpijskiego). Na liście rezerwowej olimpijskiego rankingu będzie mogło znajdować się 20 par. Rywalizacja Indywidualna miałaby odbywać się przed zespołową. Pierwszy konkurs rywalizacji indywidualnej odbywałby się z udziałe 75 par (155 cm-bez rozgrywki), a drugi z udziałe 30 najlepszych z pierwszego (160 cm- z rozgrywką o pierwsze miejsce) z zerowym kontem punktow karnych. Pierwszy konkurs rywalizacji zespołowej odbywałby się z udziałem 20 zespołów ( 155 cm), a drugi 10 startujacych (160 cm) z zerowym kontem punktów karnych i z rozgrywką o pierwsze miejsce.

We Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego podobnie jak ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody proponuje się trzyosobowe zespoły. Pierwszy test (Ujeżdżenie) byłby rozgrywany w jeden dzień.

 

Walne Zgromadzenie FEI wprowadziło szereg zmian w Przepisach Dyscyplin Jeździeckich. Na przyklad w Ujeżdżeniu  podczas Przeglądu Koni kaski ochronne będą obowiązkowe dla Dzieci, Juniorów i Młodych Jeźdźców oraz Jeźdźców na Kucach ( Art. 427.1). Wprowadzona zostaje w kategoriach Seniorów, U-25 i Młodych Jeźdźców kara 2% dla pierwszego błędu przy zastosowaniu eliminacji za drugi błąd.  ( Art. 430.1). W kategoriach: Juniorzy, Dzieci, Jeźdźcy na Kucach oraz w konkursach dla Młodych Koni będą miały zastosowanie: kara 0,5 % za pierwszy błąd, 1% za drugi błąd i eliminacji za trzeci błąd (Art. 430.6.1). Wprowadzone będą programy i zasady sędziowania dla młodych koni oraz od 2016 roku będą rozgrywane Mistzostwa Świata Koni - 7 letnich.

Walne Zgromadzenie FEI zatwierdziło zmiany w Przepisach Weterynaryjnych. Między innymi zgodnie z nowymi rozporządzeniami Narodowe Federacje Jeździeckie zobligowane  są do przesyłania stron opisu koni i diagramów do FEI Database przed zawodami.

Walne Zgromadzenie FEI zatwierdziło między innymi zmiany dotyczące: lokalizacji międzynarodowych imprez mistrzowskich, zasad reklamowania i promocji sponsorów przez zawodników, paszportów koni i chipowania, okrycia ochronnego głowy oraz protestów i odwołań.

Poinformowano, że doroczne FEI Sport Forum w 2016 roku odbędzie się w Lozannie w dniach 4 i 5 kwietnia. Tematy forum będą dotyczyć Osób Oficjalnych, formatów dyscyplin w Igrzyskach Olimpijskich i w Światowych Igrzyskach Jeździeckich. 

FEI przyjęło w swoje szeregi kolejną ( 134 -tą) narodową Federacje Jeździecką Bośni i Hercegowiny.

Poinformowano, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił Komitet Olimpijski Kuwejtu. Przyczyna tej decyzji było wprowadzenie przez rząd tego kraju zmian w przepisach majacych wpływ na ograniczenia autonomi organizacji sportowych, w tym narodowej federacji i jej klubów członkowskich. W okresie zawieszenia jeźdźcy Kuwejtu bedą mogli startować jako reprezentanci FEI.

FEI oficjalnie uznało Afrykańską Konfederację Jeździecką.

żrodło: FEI